Ekospotřebitel
ekospotrebitel spotrebitel logotyp

Co jsou ekopleny

Mezi ekopleny řadíme látkové (= pratelné, opravdové) pleny. Jsou snadné na manipulaci a údržbu. Existují růžné velikosti plen i pleny rostoucí. Svým tvarem jsou dobře přizpůsobeny dětskému zadečku. Jsou vyráběny nejčastěji z bavlny i biobavlny. V nabídce jsou i pleny z konopí, bambusu či tencelu. Pro rychlejší schnutí může být použit polyester či viskóza.

Ekopleny se skládají ze svrchních kalhotek a pleny (vyjma systému AIO):

Svrchní kalhotky

Oblékají se přes pleny, aby zabránily prosakování vlhkosti na oblečení. Neprodyšná PVC fólie známá u starších typů (nedoporučujeme používat, může přispět ke vzniku opruzenin), byla nahrazena novými materiály (zejména PUL zátěrem či lanolinem impregnovanou ovčí vlnou). Moderní svrchní kalhotky se zapínají na cvočky, na suchý zip, či jsou natahovací (se šňůrkou či gumičkou v pase).

Kalhotky z polyesteru s PUL (s polyuretanovým zátěrem)

PUL je technologie, kterou využívají výrobci moderního sportovního oblečení. Kalhotky zadrží vodu a propouští páru a díky tomu zůstává oblečení suché a pokožka se díky prodyšnosti nezapaří.

Kalhotky z fleecu

Fleece má podobné vlastnosti jako vlna (nasává vlhkost do sebe, je úplně prodyšný).

Kalhotky z ovčí vlny

Tyto kalhotky ze 100% ovčí vlny s vysokým obsahem lanolinu mají tu vlastnost, že nasají velké množství tekutiny do sebe, aniž ji propustí ven (na oblečení). Kalhotky se navíc močí regenerují, nemusejí se často prát, stačí je nechat vyvětrat. Po vyprání je vhodné je naimpregnovat lanolinem Díky výborným izolačním vlastnostem vlny udržují optimální tělesnou teplotu jak v létě, tak i v zimě.

Pleny

Klasické čtvercové pleny

hra4

Nejjednodušší a nejefektivnější řešení pro plenkové období dítěte. Finančně nejvýhodnější. Rychle schnou. Existují v několika gramážích, velikostech i s certifikací ekologicky šetrného výrobku (EŠV). Lze je koupit i v různých barevných provedeních či s potisky (pro pleny je to zbytné, doporučujeme bílou klasiku). Prát je lze s ostatním (světlým) prádlem na 30°C či 40°C. Není je potřeba žehlit, po uschnutí postačí sejmout ze šňůry a poskládat. Lze je skládat nejrůznějším způsobem (novorozenecký sklad, na draka atp.), kombinovat s dalšími druhy plen, použít i jako jistící pleny při bezplenové metodě atd. Doporučujeme pleny nebělené, a více-gramážní.

Čtvercové froté pleny

Díky velké savosti stačí jedna na přebalení lze skládat jako klasické čtvercové plenky. K dostání jsou ve více velikostech.

Vázací pleny

23

Jsou z neběleného bavlněného úpletu, okolo pasu se zavazují šňůrkami. Pro lepší savost je lze kombinovat se čtvercovými plenami. Plenky mají jednu velikost, kterou lze přizpůsobit dítěti.

 

 

 

Tvarované pleny

22

Rovněž se skládají z více vrstev, jejich tvar (vykrojení okolo nožiček) je ale zároveň přizpůsoben tak, aby na zadečku dobře seděly. Jedno-velikostní plenu lze založením vpředu a vzadu přizpůsobit velikosti dítěte. Zapínají se Snappi sponkou nebo se zavazují šňůrkami.

 

 

Vícevrstvé pleny

24

Mají tvar obdélníku ušitého z většího počtu vrstev, ve středu pleny až z osmi, ve vnější části ze čtyř. Velmi dobře sají. Velmi jednoduše se skládají (přehýbají).

 

 

 

Moderní kalhotkové pleny

2

Svým vzhledem odpovídají jednorázovým plenám. Okolo nožiček a na zádech mají všité gumičky. Savost pleny zajišťuje savé jádro nebo vkládací vložka. Nemusejí se skládat. Jednovelikostní neboli rostoucí pleny lze přizpůsobit dle cvočků velikosti dítěte. Zapínají se na suchý zip, cvočky nebo Snappi sponkou.

 

 

All in one (AIO; vše v jednom)

Kalhotková plena se svrchní vodonepropustnou vrstvou, používá se tedy bez svrchních kalhotek. Variantou je kapsová („nacpávací“) plenka.

latkujeme_vizual

tipy-a-triky_vizual

bezplenkovka_vizual

 

 

 

 

 

Informace o látkových plenkách si můžete zdarma stáhnout v podobě letáků Látkujeme – ekopleny,
Látkové pleny – tipy a triky
nebo Bezplenková metoda – od malička do nočníku.

Použijte také náš webový rozcestník Kam dál?