Ekospotřebitel
ekospotrebitel spotrebitel logotyp

Spolehlivé značky

Usnadněte svůj výběr pomocí ekoznaček a prověřených certifikátů – myslete na své zdraví (a zdraví Vašich blízkých), berte ohled na životní prostředí.

 

 

 

Produkt ekologického zemědělství

Označení BIO je vyhrazeno certifikovaným produktům ekologického zemědělství, které podléhají každoroční kontrole. Základem ekologického hospodaření je vytváření harmonického prostředí, ve kterém dobře prospívají pěstované rostliny i chovaná zvířata. K hlavním zásadám patří používání statkových hnojiv (hnůj, kompost a kejda), které podporují úrodnost půdy, střídání pěstovaných plodin a naplňování přirozených potřeb zvířat (např. venkovní výběhy). Obejde se bez umělých hnojiv, pesticidů a GMO. Hledejte na potravinách tyto symboly:

znacka8 znacka7

 

 

 

demeter

demZnačku demeter nesou produkty biodynamického zemědělství. Biodynamické zemědělství jde nad rámec ekologického zemědělství. Je výrazem vědomého vztahu člověka s přírodou. Pomocí homeopatických preparátů posiluje životní procesy v půdě, v rostlinách i u chovaných zvířat a připouští jejich duchovní podstatu.

BIJO

Označení BIJO (čti bižó) spontánně používají zemědělci a komunity pro „čisté potraviny“, které nejsou certifikovány. Certifikaci nahrazuje osobní znalost zemědělce a jeho postupů. BIJO najdete například v bezobalových internetových obchůdcích.

GMO FREE

GMOfree

Přítomnost geneticky modifikovaných surovin je povinné uvádět ve složení potravin. Ovšem u masa a mléka, které pochází od zvířat krmených dnes zcela běžně dováženou GMO sójou (pěstovanou na místě tropických pralesů), se přítomnost GMO nedozvíte. Pouze u biopotravin máte jistotu, že jsou bez GMO.

 

KLASA

klaNárodní značka kvality „Klasa“ by měla sloužit spotřebitelům a odběratelům k lepší orientaci v typických domácích produktech a k prezentaci jejich kvality v porovnání s konkurenčními potravinami. Logem KLASA mohou být označeny výrobky splňující Pravidla pro udělování národní značky KLASA (www.eklasa.cz). Vzhledem k nepříznivým výsledkům vyplývajícím z hodnocení a srovnávání kvality u některých potravin označených logem Klasa, nemůžeme tuto značku doporučit.

 

Podrobnější informace o ekoznačení najdete v kapitole Ekoznačky.

 

jidlo_vizual

 

Stáhněte si zdarma leták Dobré jídlo nejen z blízka.

 

Použijte také náš webový rozcestník Kam dál?