Ekospotřebitel
ekospotrebitel spotrebitel logotyp

Dobré jídlo (nejen) z blízka

Jídlo je darem Země a Slunce pro naši obživu. Potraviny jsou nositelem životní síly pro naše těla a duše. Záleží na jejich původu a podmínkách, ve kterých vznikají. Potraviny, které vyrostly blízko místa, kde žijeme, svědčí našemu zdraví i životnímu prostředí.

 

 

Plnohodnotné potraviny vyrostly ze živé půdy, bohaté humusem a půdním životem. Rostliny i zvířata měly přímý kontakt se sluncem i zemí (nestrávily život v halách při umělém osvětlení) a byly opečovávány lidskýma rukama.

Tip: Zažijte proměny ročních období na vlastním talíři – jezte to, co právě dozrává. Určitě budete překvapeni pestrostí zimní nabídky skladované kořenové zeleniny, kvašené i té čerstvě sklizené.

Živé potraviny se nepotkaly s chemickými konzervanty a ochucovadly. Vyznačují se krátkou trvanlivostí. Mléko, které nebylo šokově pasterováno, do týdne zkysne. Salát neošetřený proti plísním a vadnutí po pár dnech nevypadá čerstvě.

Všímejte si, jak se po různém jídle cítíte. Jste plni energie nebo spíše unaveni?

47

 

Kvalitní potraviny mají prosté složení: chléb – složení: mouka, voda, sůl, kmín (jedinečnou chuť dělá pekařův um, nikoli „zlepšující“ přísady).

 

Rozumně s dopravou

Potraviny (a další zboží), které sníte během jednoho dne pravděpodobně nacestovaly více kilometrů než vy za celý život. Základní potraviny však lze pořídit z nejbližšího okolí. Na druhou stranu přeprava cisterny s 10.000 litry mléka 500 km může být šetrnější než jednotlivé cesty autem pro 3 litry mléka na farmu.

Vratné lahve, skleničky a pytlíky

Již při balení je jasné, že se z obalů stane zbytečný odpad. Kdo nechce spolu s jídlem kupovat tuny odpadu, chodí pro chleba s plátěnou taškou, nakupuje na váhu, v bezobalových obchodech a bioklubech anebo se domluví s přáteli a nakoupí alespoň ve velkých baleních. Jde to i bez obalů: www.bezobalu.org – testovací kamenný bezobalový obchod v Praze.

Kam pro místní bi(j)opotraviny

Kam pro místní bi(j)opotraviny

Zkuste jeden týden jíst jen potraviny, u kterých budete znát původ všech surovin: kde vyrostla zelenina, kde se pásly krávy, které poskytly mléko pro vaše oblíbené sýry.  Pozor, možná si pak nepochutnáte na některých dřívějších laskominách.   ...
Spolehlivé značky

Spolehlivé značky

Usnadněte svůj výběr pomocí ekoznaček a prověřených certifikátů - myslete na své zdraví (a zdraví Vašich blízkých), berte ohled na životní prostředí.       Produkt ekologického zemědělství Označení BIO je vyhrazeno certifikov...

jidlo_vizual

Stáhněte si zdarma leták Dobré jídlo nejen z blízka.

 

Použijte také náš webový rozcestník Kam dál?