Ekospotřebitel
ekospotrebitel spotrebitel logotyp

Větrání

Nevětrat je účinná, ale naprosto špatná cesta k úsporám. Moderními těsnými okny už se neztrácí teplo v době, kdy není potřeba větrat. Pokud ale jsou v místnosti lidé, je třeba tato okna poměrně často otevírat (třeba několikrát za večer).

 

 

Nedostatek čerstvého vzduchu zvyšuje únavu, může způsobit i zdravotní potíže. Neodvětraná vlhkost může vést až k plesnivění stěn.  Nejlevnějším indikátorem kvality vzduchu je vlhkoměr. Během topného období by relativní vlhkost vzduchu měla překročit 80 % jen krátkodobě (např. při vaření). Mnohem lepší je sledovat koncentraci CO2. Pro dlouhodobý pobyt by neměla být vyšší než 1000 až 1200 ppm, v nevětraných místnostech přitom dosahuje až 3000 ppm (např. ráno v ložnici). Čidlo CO2 lze pořídit od cca 5 tis. Kč.

Větrání s rekuperací tepla

Byty a rodinné domy lze vybavit větracím zařízením, které zajistí dostatek čerstvého vzduchu, ale díky rekuperaci tepla z odváděného vzduchu má malou spotřebu energie.  Životní prostředí v bytě se významně zlepší. V novostavbách by větrání s rekuperací mělo být samozřejmostí.

Tip: Pokud uvažujeme o rekonstrukci bydlení, měla by zahrnout i větrací systém.

Větrací systémy mohou být centrální  – jednotlivé místnosti jsou potrubím napojeny na centrální větrací jednotku. Existují také malá zařízení pro větrání jedné místnosti. Pro instalaci stačí otvor v obvodové zdi a přívod elektřiny.  Nevýhodou je horší účinnost. Pozor na hlučnost.

vytapeni_domacnosti_vizual

 

Stáhněte si zdarma leták Teplo rodinného krbu.

 

Použijte také náš webový rozcestník Kam dál?