Ekospotřebitel
ekospotrebitel spotrebitel logotyp

Osvětlení

Osvětlení spotřebovává přibližně 11 % vynaložené energie v domácnosti. Mysleme na tento nemalý podíl při jeho pořizování a používání – ušetříme jak vlastní prostředky, tak i suroviny potřebné na výrobu elektrické energie.

 

 

Klasické žárovky s vysokou spotřebou, které z trhu postupně mizí, má smysl používat jen tam, kde se svítí málo – například ve sklepě (pouze 10 % jejich energie je využito ke svícení, 90 % spotřebováno na teplo). Místo nich jsou nabízeny halogenové žárovky, které mají okamžitý náběh na plný výkon a spotřebu cca o 30 % nižší.

Pozor: Více světla lze získat i úklidem – zaprášené stínidlo pohltí až 25 % světelného výkonu zdroje.

Běžně používané kompaktní zářivky jsou velmi dobrou alternativou. Oproti halogenové žárovce spotřebují asi polovinu elektřiny. Lze vybírat z široké škály výkonů i barev světla. Bohužel někdy nepasují do lustrů a dalších svítidel, protože jsou rozměrnější než klasická žárovka. Pozor tedy při výběru svítidla. Protože na plný výkon nabíhají 1 až 2 minuty, nehodí se na chodby, WC a pro osvětlení spínané čidlem pohybu.

32Také lze použít LED žárovky, které mají asi o 20 % nižší spotřebu než kompaktní žárovky. Pozor – většina výrobků má poměrně malý světelný výkon a mnohdy nevyhovující barvu světla. Proto lze doporučit nákup ve speciálních prodejnách, kde nám s výběrem poradí.  Ve svítidlech, která neumožňují dobré chlazení LED žárovky, se zkracuje jejich životnost. LED svítidla mohou mít netypické tvary, např. osvětlovací pásky, které nasvítí interiér nezvykle. Některá svítidla umožňují střídat barvu světla. To může zajímavě zlepšit komfort v bytě – přes den je příjemnější světlo bílé (jako denní), večer žluté (jako od ohně).

Tip: Ušetřete energii pomocí regulátoru osvětlení – na max. sviťte jen tam a ve chvílích, kdy je to nutné.

Na energetickém štítku svítidla je povinně uveden tzv. světelný tok měřený v lumenech (lm). Je rozhodující veličinou tehdy, když nakupujeme baňku či trubici a chceme osvětlit celý prostor. Lineární zářivky dosahují účinnosti blížící se 100 lm/W, tj. například zářivka s příkonem 36 wattů, může mít světelný tok přes 3000 lumenů. Pokud ale potřebujeme světlo směrovat, může to být už jinak, zde jednoznačně vítězí samostatně směrující LED světlo, kde se uplatní údaj o svítivosti v kandelách (cd). Do lampiček dáme LEDky, které mají úzký kužel světla, tzv. směrové nebo bodové.

Při nákupu dáváme pozor na životnost výrobku – LEDky by měly mít okolo 25 000 hodin svítivosti.

 

energie_osvetleni_vizual

 

Stáhněte si zdarma leták Energie v domácnosti.

 

Použijte také náš webový rozcestník Kam dál?