Ekospotřebitel
ekospotrebitel spotrebitel logotyp

Dámské hygienické potřeby

Nenechte se klamat reklamou na provoněné a nekonečně nasáklivé vložky a vyzkoušejte bavlnu. Budete se cítit opravdu jako v bavlnce, ušetříte čas při nakupování dalších balíků vložek a vytvoříte mnohem méně odpadu.

 

 

Průměrná žena za svůj život vyprodukuje až 100 kg odpadu z hygienických potřeb!

Každá žena za svůj život použije průměrně 10 000 vložek či tampónů, není to zrovna zanedbatelné množství.  Vložky a tampóny jsou vyrobeny z papíru, buničiny bělené chlórem, bavlna, umělé hmoty a dále jako bonus také parfémy a gelující látky. Podobně jako jednorázové pleny se problematicky likvidují na skládkách (kde se rozkládají 200 – 400 let) či ve spalovnách (což je náročné energeticky). Dnešní trh nabízí již řadu šetrnějších alternativ ke klasickým vložkám a tampónům.

Typy dámských hygienických potřeb šetrných k ženě – šetrných k přírodě

Menstruační pohárky

13

Menstruační pohárky jsou vyráběné ze silikonu či z přírodního kaučuku, vyrábějí se ve dvou velikostech. Jejich používání je jednoduché: zavádí se do pochvy podobně jako tampón. Pohárek se vyprazdňuje, vymývá a zase zavádí každé čtyři až osm hodin, v závislosti na objemu krve. Tekutina zůstane uvnitř pohárku, nehrozí, že se ušpiníte. S pohárky lze bez problémů sportovat (plavat, běhat, lyžovat…). Jsou cenově výhodnější než běžné vložky a tampóny. Pohárky nejrůznějších typů (Divacup, Mooncup, Keeper, Lunette apod.) jsou vyráběny v cizině. Zanechávají tedy za sebou ekologickou stopu při transportu do naší země. Ta je však jistě menší než používání klasických vložek či tampónů (z hlediska výroby a vzniku odpadu). Menstruační pohárky při dobrém zacházení vydrží až 10 let.

Tampóny z mořské houby

14

Tampóny z mořské houby pocházejí z oblasti Karibiku. Jsou ale zcela přírodní bez dioxinů a syntetických vláken a jsou biodegradabilní. Používají se podobně jako běžně dostupné tampóny. Jeden tampón vydrží cca 6 měsíců, takže balíček se dvěma tampóny se šňůrkou (dodávaný s taštičkou z nylonu) vystačí na celý rok.

Pratelné vložky

16

Pratelné vložky jsou vyrobeny z bavlny a biobavlny. Po použití je lze přeprat v ruce s pomocí žlučového či jádrového mýdla, nebo je skladovat v kyblíku s vodou (vodu měňte každý den) a po cyklu je vyprat najednou v pračce (spolu s ostatním prádlem) při 40°C, event. 60°C. Jejich tloušťka je nastavitelná dle potřeby a síly krvácení. Vyrábějí se vložky na noc či na den, vložky určené speciálně pro šestinedělí (rány se lépe hojí); různé typy i barvy. Oproti běžným vložkám jsou příjemnější. Doporučujeme jejich použití především pro porodu, „na doma“ a na noc. Jejich pořizovací cena se brzy vrátí; případně si je lze ušít. Při pobytu mimo domov využijete přenosné taštičky či kapsy. Doporučený počet je 10 – 20 základních vložek a alespoň 15 vkládacích vložek.

Biodegradabilní jednorázové vložky

15Biodegradabilní jednorázové vložky a tampóny jsou vyráběny z certifikované biobavlny, bez přídatných látek a parfemace. Teprve potom jsou běleny bez použití chlóru (nebo neběleny). Jsou rozložitelné až z 95 %. Vložky se vyrábějí také v různých variantách – s křidélky, slipové, silnější na noc atd.

 

 

DHP_vizual

 

Stáhněte si zdarma leták Dámské hygienické potřeby.

 

Použijte také náš webový rozcestník Kam dál?